
Чи багато потрібно коштів, щоб елементарно навести порядок в приміщенні, в якому буде проводитись турнір?... Повірте, що навіть у хліву можна провести турнір вищого рівня, ніж рівень «зю». Дефекти інтер’єру можна завісити плакатами або іншими матеріалами про гру Го. Усі зайві предмети на період змагань можна прибрати до інших приміщень, або розмістити їх таким чином, щоб вони не приковували до себе уваги і не заважали проведенню турніру. І все це потрібно не для когось стороннього (якогось начальства, чи представників засобів масової інформації), а для власної честі і гідності кожного учасника та організаторів. Це робиться для себе, а не для якогось міфічного «дяді Вані». А чи потрібні кошти для того, щоб організувати достойне відкриття турніру, на якому від імені організаторів турніру просто і щиро побажати учасникам успіху та наснаги на високі досягнення, і загострити увагу на особливостях саме цього конкретного турніру?... Те ж саме стосується і закриття турніру. Адже призерам турніру важливі не кубки,медалі та дипломи, а саме добрі і щирі слова про їх успіх, привселюдне оголошення про плоди затрачених ними зусиль на досягнення успіху в змаганні. А дипломи, медалі та кубки являються лише засобом, за допомогою яких можна це зробити.
В деяких випадках не обійтись без затрат. Але це можна зробити з мінімальними витратами і за рахунок добровільних турнірних внесків учасників змагань, які, знаючи про відсутність фінансування, мабуть, не відмовлять у підтримці турніру. На турнірах з невеликою обмеженою кількістю учасників, як, наприклад, Вища Ліга та Мейдзин, можна надрукувати прізвища спортсменів на окремих листочках і, зложивши кожен листок у вигляді призми, виставляти їх на столах у відповідності з жеребкуванням, як це робиться в інших країнах. Це сприятиме росту самоповаги учасників турніру та створенню позитивного іміджу Української федерації Го. А якщо ще й закупити один раз найдешевші однотонні скатертини (бажано темно-зеленого кольору, як заспокійливого), щоб можна було прикрити зношеність старих столів і створити приємну атмосферу усім учасникам, то мабуть такий турнір буде згадуватись усіма учасниками переважно приємними враженнями.
Чи варто говорити про те, що на кожному турнірі потрібно вивішувати положення про турнір, правила проведення турнірів, турнірну таблицю, жеребкування і результати зіграних партій? Більшість з цих матеріалів можна виготовити завчасно. При цьому, цю інформацію бажано оформляти акуратно ( по можливості за допомогою комп’ютерної техніки, або чисто, від руки). Дуже неприглядне видовище, коли підготовлені та надруковані матеріали валяються десь між філіжанками кави, як підстилка під побутові предмети. Мабуть, кілька сантиметрів клейкої стрічки достатньо, щоб повісити їх у доступному для всіх місці.
Для підготовки церемонії нагородження варто завчасно подбати про призи, виходячи із можливого бюджету турніру, який формується з добровільних внесків учасників та благодійних внесків спонсорів (при наявності таких). Гарно оформлені дипломи уже можуть дати турніру приємний імідж, а якщо ще й на стандартні медалі (кубки) наклеїти гарно оформлені наклейки з назвою та датою проведення турніру, які можна замовити у дизайнерів, то це підкреслить добросовісну роботу організаторів і їх піклування про те, щоб цей турнір назавжди залишився в пам’яті учасників приємними спогадами . Повірте, що після достойно оформленого і організованого турніру, більшості гравців захочеться ще раз прийняти участь у такому турнірі.
Звичайно, не всі турніри можна профінансувати за кошти учасників. Так , на дитячі чемпіонати, можливо варто відкладати якийсь відсоток з інших масових турнірів.
В багатьох країнах перевагу надають кубкам, особливо в турнірах типу чемпіонатів. Але це значно дорожче, ніж медалі і дипломи. При можливості знаходження додаткових джерел фінансування, можна закупити не тільки кубки, а й інші призи (літературу з гри Го, ігрові комплекти, гобани і т.п.).
Висвітлення турніру в Інтернеті зараз стало уже доброю традицією. Трансляція на ігровий сервер (наприклад КGS), та оперативне розміщення результатів на сайті турніру або на форумі федерації, дає можливість гравцям з різних країн та міст володіти оперативною інформацією про хід турніру і, таким чином заочно бути присутніми на турнірі та вболівати за улюблених гравців; а розміщення в Інтернеті електронного фотоальбому дає можливість вболівальникам ще й побачити як проводився турнір. Це вже стало нормою. Тому, організаторам турніру бажано, по можливості, скористатись сучасними інформаційними технологіями. З турнірів рівня «зю» фоторепортаж, мабуть, недоцільний.
Я вважаю, що офіційні турніри неетично проводити на рівні «зю».
